Prvních sto tisíc lahví vína s ochrannou známkou „slípky“ z Velkých Bílovic

 

Velké Bílovice, tradiční a největší vinařská obec v České republice, vysílá do světa první lahve s ochrannou známkou „slípky“. Padesát renomovaných vinařů ze zmíněné oblasti se tak rozhodlo bojovat proti falšování a vínům s nejasným původem, jež jsou na českém trhu. Vlastním označením, které lze chápat jako regionální VOC, se chtějí vinaři Velkých Bílovic vymezit vůči nekalému trhu a dle jejich názoru i nedostatečně přísným krokům Ministerstva zemědělství při chystané novele zákona o vinohradnictví a vinařství.

Minulý týden proběhlo hodnocení prvních vín z Velkých Bílovic. Jakost stvrdí označení slípky na prvních stech tisících lahvích. „Znamená to, že víno se „slípkou“ splňuje minimálně 78 bodů ze 100 na degustátorské stupnici, je vyrobeno stoprocentně z bobulí vypěstovaných ve Velkých Bílovicích, je senzoricky typické pro tento region a nemá dle sommeliérů i odborníků žádnou vadu,“ vysvětluje Stanislav Hrabal ze Spolku Velkobílovičtí vinaři.

Vlastním označením kvality tak padesát vinařství Velkých Bílovic chrání svá vína a vysílají signál zákazníkům, že v budoucnu láhve se slípkou budou zárukou vysoké jakosti a typičnosti vín z této oblasti. Pro vinaře je etiketování logickým krokem. „Jakékoli pančování nebo napodobování našich vín by nám uškodilo. Museli jsme se tedy včas rozhodnout, jak si sami poradit s nekalými praktikami, na ne příliš dobře kontrolovaném trhu,“ říká Hrabal.

text a foto: Lucie Kovandová

Prvních sto tisíc lahví vína s ochrannou známkou „slípky“ z Velkých Bílovic